colak-turkiyeÇolak Yapı olarak; tadilat, seramik uygulama, alçı ve boya, dış cephe mantolama, kapı ve pencere sistemleri, doğal taş uygulamaları, kartonpiyer ve asma tavan, elektrik ve su tesisatı, zemin kaplamaları, mutfak dolapları satış ve uygulama hizmetleri ayrıca boya badana, stropiyer, kartonpiyer, alçı, alçıpan, asma tavan, yağlı boya, silikonlu boya, plastik boya, duvar kağıdı, saten boya hizmetleri vermekteyiz.

Uygulama yapılacak yere ücretsiz keşif hizmetimiz mevcuttur. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her noktasına profesyonel ekibimizle hizmet vermekteyiz. Müşterilerimizinde desteği ile teknolojik gelişmelere ayak uydurarak sizlere daima en iyisini ve kalitesini sunmaya özen göstermekteyiz. “Kaliteli iş, memnun müşteri, yeni sipariş” prensiplerini kabullenerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Kartonpiyer Nedir?

kartonpiyer

Kartonpiyer

İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen “cartone” den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıt. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip bu sözcük 1610’lardan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680’de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır.kartonpiyer,suyla karıştırılıp hamur haline getirilen önce tutkal sonra üstübeçle karıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme.Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara (ki, eskiden her biri birer sanat eseri değerinde idi) dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavanlarına ya da duvarlarına monte
edilir. Kartonpiyer malzemesi daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya,daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş haliyle ömrü bina ömründen fazladır.

Kartonpiyer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikli olarak malzeme seçimine dikkat edilmeli. Üreticisi bilinen, belli kaliteyi sağlayabilen firmaları seçin.
Uygun kalınlıktaki hazır malzemesi daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş haliyle ömrü bina ömründen fazla olarak görülüyor.

Kartonpiyer Nerelere Uygulanır?

Kartonpiyerin konutların iç ve dış cephelerinde çeşitli kullanım alanları da bulunuyor.

Bu alanlar şöyle:

Kartonpiyer

Kartonpiyer

Duvarda: Duvara kartonpiyer uygulaması aslında çok eskiye dayanan bir çözüm. Tercih edeceğiniz kartonpiyerin ebadını ve biçimini belirlemek size kalmış. Ortasına da tercihinize göre tablo ayna ya da göbeklerden yapıştırabilirsiniz.

Kapıda: Bunun için kapının düz olması gerekiyor. İnce şeritler halinde satılan kartonpiyerleri, kapınızda görmek istediğiniz şekle göre, önce ölçüp soma maket bıçağıyla kesin. Ardından tutkal ve benzeri yapıştırıcılar yardımıyla kapınıza yapışünn. Daha dekoratif bir kapıya sahip olacaksınız.

Panoda: Çalışma odalarında kullanılan panolar sıradan olabiliyor. Kartonpiyerle pano bir dekorasyon objesi haline getirilebilir. İstenilen ölçülerde kesilen kartonpiyerler, panonun çerçevesini oluşturacak. İşlemeli, düz, kaim veya ince pek çok seçenek bulunuyor.

Yatak başında: Kartonpiyeri yatak başınızın çerçevesine göre kestikten sonra duvara sabitlemeniz yeterli. Böylece daha dekoratif yatak odası ve yatak başlığına sahip olacaksınız.